Powitanie

             Z dniem dzisiejszym swoją działalność rozpoczyna kolejny z wielu blogów należących do tzw. Ocenialni. Jedną z największych zalet publikowania opowiadań w sieci jest możliwość uzyskania opinii innych o naszej twórczości. Najczęściej w postaci komentarzy pod rozdziałami, ale również dzięki możliwości zgłoszenia swojego opowiadania do miejsc takich jak to. Sama prowadzę blog z opowiadaniami i wiem, jak ważne dla autora są konstruktywne opinie.
                Poszukując ocenialni dla swojego własnego użytku, doszłam do wniosku, że niestety nie ma się zbyt dużego wyboru. Duża część tego typu blogów jest zawieszana bądź… działa tak wolno, że można powiedzieć, że praktycznie nie działa. Z kolei wśród tych, które faktycznie istnieją, spora część publikuje oceny napisane po macoszemu, krótkie i mało profesjonalnie. Nie jestem polonistką, ale uważam, że osoby pragnące oceniać teksty innych powinny dość dobrze znać ortografię, interpunkcję, gramatykę, stylistykę, być wyczulone na błędy merytoryczne i starać się argumentować swoje sądy, a nie iść na łatwiznę. Z drugiej strony KKB nie będzie także Ocenialnią, która za niewielką ilość błędów interpunkcyjnych albo za słabsze początki opowiadania zmiesza autora z błotem. Wychodzę z założenia, że najważniejszy jest złoty środek i że trzeba mieć jakieś pojęcie o tym, co się robi :).
            Niejako więc z frustracji, a niejako z tego, że lubię czytać, recenzować i oceniać teksty, postanowiłam założyć ten blog, a więc i powrócić do czasów, w których oceniałam jeszcze w tzw. Erze Onetu. Wszelkie informacje organizacyjne znajdziecie w odpowiednich zakładkach. Tutaj napiszę tylko, że Konstruktywna Krytyka Blogów ocenia TYLKO opowiadania, otwieram nabór na Oceniających, jak również jestem otwarta na współpracę... i czekam z niecierpliwością na pierwsze zgłoszenia :).

15 komentarzy:

 1. Bardzo fajny pomysł z takim blogiem :)
  Chyba wkradła ci się literówka: "Za słabsze początki opowiadania obrzuci opowiadanie z błotem." Bez tego "z", co nie?
  :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję i to podwójnie :) przy okazji poprawiłam to karygodne powtórzenie słowa "opowiadanie" xD

   Usuń
 2. Fajnie c: Takich blogów nigdy za mało, bo wielu chce się zgłosić do oceny, ale i czekać trzeba długo. Ja pewnie też się w przyszłości zgłoszę z moim zaplanowanym opowiadaniem, więc mam nadzieję, że blog będzie długo funkcjonował! Aktualnie będę śledzić. Ja to bym tylko szablon zmieniła na jakiś bardziej minimalistyczny, ale to tylko moja opinia.
  Powodzenia życzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie pomyslałam, ze taki pasuje do świat itd, ale faktycznie pomyśle o czymś minimalistycznym:) dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 3. Idea wspaniała, oby udało się Wam ją spełniać :D Kiedyś zgłaszałam swoje blogi do ocen jak opętana, ale z czasem uznałam, że połowa oceniających to niestety frustraci lub tak jak napisałaś - oceny są połowiczne, biorą pod uwagę tylko początkowe rozdziały (przy długich opowidaniach i blogach, które istnieją już parę lat - bezsensowne i nic nie wnoszące, bo nawet czytając to samemu myślisz,że teraz napisałabyś to inaczej)i pisane po łebkach. Dlatego będę obserwować co u Was gra i może się skuszę na pierwszą od dawien dawna ocenę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za wiarę:). Pierwsze oceny powinny się pojawić juz niedługo :)

   Usuń
 4. Fajnie, fajnie, ale bardzo słabo się czyta - ten biały na niebieskim jest w ogóle niewidoczny i oczy się bardzo męczą. Wnioskuję o zmianę szablonu! ;)
  Powodzenia w prowadzeniu KKB :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prosimy o dodanie informacji, że organizujemy nabór :). W ramach współpracy.
  Pozdrawiamy, Recenzowisko.
  http://recenzowisko-blogow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja nie bardzo rozumiem jedną rzecz. Masz takie piękne założenia by nie oceniać po łebkach, a w regulaminie dla oceniających jak byk stoi: "Oceniający nie musi przeczytać wszystkich rozdziałów, jeśli jest ich powyżej dziesięciu (aczkolwiek powinien)". Czyli jednak regulamin zakłada bezsensowne ocenianie po łebkach. To jak to w końcu jest? Szukasz złotego środka czy jednak powielasz złe nawyki ocenialni? ;)
  Inicjatywa bloga fajna, ale skoro z założenia chcesz stworzyć miejsce z dobrymi ocenami to oceniający powinni czytać wszystkie rozdały, co najwyżej nie każdy musi szczegółowo komentować.

  I bez urazy - tak po prostu pytam, bo jak dla mnie to regulamin przeczy założeniom. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Dziękuję za opinię, pomyslałam, ze jeśli blog bedzie bardzo długi, to cieżko, ale z drugiej strony uwazam, ze tez powinno się przeczytać wszystko, zmienię ten punkt regulaminu; dziękuję za uwagę.

   Usuń
 7. Szablon wygląda znacznie lepiej niż poprzedni. Wreszcie wszystko jest przejrzyste, a przyciski nie żyją własnym życiem. Świetna robota. Teraz tylko czekamy na pierwsze oceny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez tak mysle o szablonie :). Pierwsza ocena pewnie w przyszły weekend się pojawi :)

   Usuń
 8. Bardzo fajna inicjatywa. Trzymam kciuki by się udało i czekam na pierwszą ocenę. :)

  Mam też taką drobną uwagę - nie wiem czy to problem u mnie, ale kliknięcie na nagłówek nie przenosi do strony głównej i muszę się bawić w cofanie. Może dodałabyś odnośnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję!pierwsza ocena właśnie została opublikowana :)

   Usuń